Treibball ve světě

Treibballu ve světě se věnuje 1. díl seriálu o treibballu v časopisu eCanis:

Bohdana Stoklasová: Vznik treibballu a jeho vývoj ve světě

http://www.ecanis.cz/clanky/treibball-vznik-treibballu-a-jeho-vyvoj-ve-svete-1-dil_463.html

Podrobnou analýzu treibballu ve světě přinese 3. díl seriálu a hlavní trendy světových pravidel treibballu shrnuje přehledná tabulka:

https://docs.google.com/document/d/1e-CSRO8jU7khmKJZ0qso-jufR7H36tli_5lg-RlDUXo/edit?usp=sharing

Úkolem psa je přemístit určitý počet míčů uspořádaných do trojúhelníku do branky na čas, přičemž chyby ve spolupráci psa a psovoda jsou penalizovány. Například pomoc rukou či nohou, opuštění brankoviště a podobně. Výsledné pořadí se vyhodnocuje podle dosaženého času a penalizace (trestných sekund).

Obtížnost je dána soutěžní kategorií. V současné době máme v ČR jednu přípravnou a 3 soutěžní třídy a 2 velikostní kategorie. Soutěžit mohou začátečníci s jedním míčem a odměňováním psa i „profíci“, kteří mají za úkol dopravit do brány 8 míčů na vzdálenost 20 m.

V ČR se Treibball objevil poprvé v dubnu 2010 na semináři v Českých Budějovicích, poté proběhlo pár dalších seminářů a aktivita jakoby usnula. Ke vzkříšení došlo na podzim 2012, kdy se konal první kurz v Herolticích u Tišnova. Později se přidali další a dnes se Treibball trénuje na několika místech v republice (viz Treninková centra).