Co je Treibball?

Treibball je poměrně nový sport. Byl vynalezen Nizozemcem žijícím v Německu Janem Nijboerem jako zábava nahrazující původní práci ovčáckých psů.  

Úkolem psa je přemístit určitý počet míčů uspořádaných do trojúhelníku do branky na čas, přičemž chyby ve spolupráci psa a psovoda jsou penalizovány. Například pomoc rukou či nohou, opuštění brankoviště a podobně. Výsledné pořadí se vyhodnocuje podle dosaženého času a penalizace (trestných sekund).

Obtížnost je dána soutěžní kategorií. V současné době máme v ČR jednu přípravnou a 3 soutěžní třídy a 2 velikostní kategorie. Soutěžit mohou začátečníci s jedním míčem a odměňováním psa i „profíci“, kteří mají za úkol dopravit do brány 8 míčů na vzdálenost 20 m.

V ČR se Treibball objevil poprvé v dubnu 2010 na semináři v Českých Budějovicích, poté proběhlo pár dalších seminářů a aktivita jakoby usnula. Ke vzkříšení došlo na podzim 2012, kdy se konal první kurz v Herolticích u Tišnova. Později se přidali další treibballisté a dnes se Treibball trénuje na několika místech v republice (viz Treninková centra).

V současné době jsou treibballové závody dvoukolové a obsahují kola FAST a SMART.

Tato dvě kola se podstatně liší a celkový výsledek je součtem obou kol.

V kole FAST jsou míče seskupeny do pyramidy a pes je má dopravit do brány co nejrychleji. V závodních třídách musí pes začít pracovat s míčem na vrcholu pyramidy a musí ho jako první dopravit do brány.

SMART kolo už je taková třešnička na dortu a ukazuje dovednosti psa na sestavě různě rozmístěných balónů. V tomto kole je možnost sledovat přesnost, soustředěnost a spolupráce psa s psovodem, který stojí v bráně a psa ovládá na dálku. Na této sestavě balonů musí provést předepsané cviky pořadatelem.