Obsah:
Treibball (dále jen TRB) je sport pro všechna plemena psů i jejich křížence. Treibball zaměstnává psa nejen fyzicky, ale i psychicky. Významně rozvíjí komunikaci a spolupráci mezi psem a psovodem, kteří tvoří soutěžní tým. Treibball neklade extrémní nároky na fyzickou kondici psa ani psovoda, takže se mu mohou věnovat i psi a psovodi vyššího věku nebo s hendikepem.
Hlavní pomůcky tvoří gymnastické míče (gymbally) o průměru 30-75 cm, rovné jasně vyznačená hřiště o minimální šířce 15 metrů a minimální délce 25 metrů a brána (zřetelně vyznačený prostor) o rozměrech 3 x 3 metry. Zadní stěna může zůstat otevřená.
V hlavním závodě je úkolem psa dopravit míče seskupené do tvaru trojúhelníku nebo jiné formace do brány, případně mezi míči provést další činnosti. Míče musí dopravit přes brankovou čáru z hřiště směrem ke psovodovi. Počet míčů i vzdálenost formací od brány se liší podle výkonnostní třídy a kategorie velikosti psa. Do treibballových her lze zařadit kromě ťukání do míčů i další činnosti a další prvky, např. kužely, překážky atd.
Povinná část – skládá se ze dvou kol, kolo FAST a kolo SMART.
V kole FAST, které je vždy stejné a je detailně popsáno v těchto pravidlech, jsou míče umístěny ve tvaru trojúhelníku ve vzdálenosti 6–20 m od brány. Špička trojúhelníku směřuje od brány. Počet míčů a jejich vzdálenost jsou určeny TRB třídou dle pokročilosti a kategorií podle velikosti (viz Přílohy č.1 a 2). Pes musí všechny míče dopravit přes brankovou čáru z hřiště směrem ke psovodovi do brány ve stanoveném časovém limitu, přičemž začíná vždy vrcholovým míčem na špičce trojúhelníku, který musí dopravit do brány jako první. Dále je pořadí míčů libovolné. Počet povelů v průběhu celého závodu není omezen.
V kole SMART jsou míče seskupeny do různých formací ve vzdálenosti 6-20 m od brány. Počet míčů a jejich vzdálenost jsou určeny TRB třídou dle pokročilosti a kategorií podle velikosti. Tvar formací i
2
způsob práce s nimi stanoví pořadatel pro každý závod. Pořadatel je povinen zveřejnit podrobný popis a pravidla pro druhé kolo včetně nákresů minimálně 6 týdnů před konáním závodů. Pes musí s míči provést požadované činnosti podle popisu a všechny míče musí dopravit přes brankovou čáru z hřiště směrem ke psovodovi do brány ve stanoveném časovém limitu.
Časy obou kol se sčítají do výsledného hodnocení, včetně trestných i bonusových bodů.
Po dvou povinných kolech FAST a SMART je možné zařadit treibballové hry. Vypsání her i jejich náplň jsou plně v kompetenci pořadatele, pravidla nejsou definována. Hry se uvádějí v propozicích závodů. Pořadatel závodů je povinen zveřejnit popis treibballových her vyžadujících nácvik minimálně 6 týdnů před konáním závodů. Hry musí být bezpečné pro psa i pro psovoda.
Treibballové hry se hodnotí samostatně.
Závodů se mohou zúčastnit psi všech plemen i jejich kříženci, s průkazem původu i bez průkazu původu.
Závodů pod záštitou Treibball-klubu se mohou účastnit členové i nečlenové Treibball-klubu. Všichni účastníci by se měli před přihlášením seznámit s pravidly Treibball-klubu platnými pro závody pod záštitou Treibball-klubu.
Při registraci na závod provede pořadatel ve spolupráci s rozhodčím, popřípadě s veterinárním lékařem, přejímku psa. Psovod je povinen předložit doklad o platném očkování. Pořadatel (rozhodčí, veterinární lékař) smí zkontrolovat identitu (čip), výšku a zdravotní stav psa. V případě, že pes není klinicky zdráv má rozhodčí nebo veterinář právo psa k závodu nepřipustit.
Minimální věk psa je v kategorii začátečníci 10 měsíců, závodní třídy 12 měsíců.
Při přihlášení účastník prohlašuje, že:
Pro trénink musí pořadatel zajistit tréninkový prostor. Na této ploše nemusí být vyznačeny hranice, brankoviště, ani branka. Týmy smí na této ploše trénovat v průběhu celého závodu. Při tréninku mají přednost týmy připravující se aktuálně na závod, v pořadí, jak v závodě startují. Pořadatel není povinen zajistit tréninkové míče.
Na závodní herní plochu není týmům kromě vlastního závodu povolen vstup.
V případě halových závodů je pořadatel povinen zajistit prostor pro trénink. Pokud to není z technických důvodů možné, je povinen vyhradit čas na trénink před začátkem závodu na závodní herní ploše. Při tréninku pak nesmí psovod použít jako odměnu pamlsky.
Pořadatel zajistí pro závod rozhodčího, pomocníka rozhodčího a časoměřiče.
Pes tlačí míče pomocí čenichu, resp. těla přes brankovou čáru z hřiště směrem ke psovodovi.
Pes může pracovat v obojku či postroji, jsou zakázány stahovací, ostnaté a elektrické obojky. Není dovoleno nechat psa pracovat v náhubku ani v halti ohlávce.
Soutěže se konají na rovném, viditelně ohraničeném hřišti (v případě halových soutěží v prostoru o stejných rozměrech) o minimální šířce 15 m a minimální délce 25 m. Povrch herní plochy tvoří krátce střižený trávník, písek, resp. venkovní i vnitřní hladké neklouzavé povrchy. Povrch musí být bezpečný pro psa i psovoda.
Brána je zřetelně ohraničený prostor, který má rozměry 3x 3 m.
Před branou je vyznačené brankoviště rozměrů 5 m šířka x 3 m hloubka pro TRB 1 a 5 m šířka x 1 m hloubka pro TRB 2 a 3.
Pořadatel poskytne pro každou třídu a kategorii sadu míčů, které mohou mít různou velikost a různou barvu. Pro kategorii Small o průměru 50 cm a menší, pro kategorii Large o průměru 45-75 cm.
Rozhodčí z těchto míčů sestaví sadu stejnou pro všechny psy v jedné TRB třídě a kategorii na jedněch závodech. Největší míč se umisťuje jako vrcholový. Vrcholový míč musí být viditelně jednoznačně odlišný od ostatních míčů.
Psovod může pro závod svého týmu vyměnit kterýkoli míč nebo míče (jeden, několik nebo všechny) za svůj/svoje vlastní. Vyměněný míč může být menší, stejný nebo větší než původní. Vždy ale platí pravidlo, že vrcholový míč je stejně velký nebo větší než ostatní míče v sadě a musí být viditelně jednoznačně odlišný od ostatních míčů. Rozhodčí může před začátkem závodu vlastní míče psovoda přeměřit a zkontrolovat, zda odpovídají velikosti uvedené v pravidlech.
Možnost výměny míčů je stejná i pro treibballové hry.
Rozhodčí může použít fixaci míčů. Pokud se ji rozhodne použít, musí ji použít pro všechny týmy v celé TRB třídě a kategorii a musí zajistit srovnatelné podmínky pro všechny týmy, které soutěží v jedné třídě a kategorii.
Maximální délka práce psa je ve všech třídách 5 minut (časy bez penalizace). V případě překročení časového limitu je tým diskvalifikován. Rozhodčí je oprávněn ukončit práci týmu před tímto limitem v případě naprostého nezájmu psa o práci, dále tehdy, pokud pes opustí hřiště a psovod jej nepřivolá ani na třetí povel.
Pokud se v průběhu hry míče vlivem větru samy značně posunou ze svých pozic, rozhodčí může navrhnout opakování závodu pro konkrétní tým.
Pes může na jedněch závodech startovat pouze jednou, s jedním psovodem, v jedné třídě.
Psovod může na jedněch závodech startovat s více psy.
Nový psovod s již dříve závodícím psem tvoří nový tým. Tento tým může startovat maximálně o jednu třídu níž, než pes již startoval.
Při startu může psovod zvolit třídu, ve které bude tým startovat. Nemůže však zvolit třídu nižší, než ve které již startoval.
Výjimku tvoří vysoký věk nebo hendikep psa nebo psovoda, který neumožňuje týmu startovat v dosažené třídě a opravňuje psovoda k volbě libovolné nižší třídy po dohodě s pořadatelem závodů. Tuto skutečnost musí psovod doložit veterinárním lékařským potvrzením.
Háravé feny se mohou se souhlasem pořadatele závodů zúčastnit.
Psovod je povinen účast háravé feny nahlásit pořadateli před započetím závodu.
V kole FAST a SMART ve výkonnostních a v přípravné třídě startují vždy jako poslední – po všech ostatních soutěžících ve všech výkonnostních i přípravné třídě.
U TRB her určuje podmínky a pořadí pořadatel závodu podle možností.
Informace o možnosti účasti háravých fen musí být uvedena v propozicích závodu.
Po odstartování ve třídách TRB 1 – TRB 3 se nesmí psovod psa již aktivně dotýkat, každý aktivní dotek se psem v průběhu hry je penalizován 10 s.
Po vyslání pes začíná práci vrcholovým míčem. V případě nesplnění této podmínky obdrží tým penalizaci: TRB Z – neuplatňuje se, závodní třídy TRB 1, 2, 3: 10 s.
Vrcholový míč musí pes dopravit do brány jako první. V případě nesplnění této podmínky obdrží tým penalizaci: TRB Z – neuplatňuje se, závodní třídy TRB 1, 2, 3: 10 s.
Pokud míč opustí herní plochu (ohraničený prostor) a pes není schopen dopravit míč do brány přes brankovou čáru směrem z hřiště je tým diskvalifikován. Platí pro všechny kategorie.
Za dopravení míče do brány v nesprávném pořadí v kole SMART obdrží tým v závodních třídách TRB 1, 2, 3 penalizaci 10 s za každý případ, pokud nesprávný míč do brány vědomě dopraví pes. Pokud se nesprávný míč dostane do brány odrazem od jiného míče nebo působením povětrnostních či jiných vlivů, penalizace se neuděluje.
Opuštění brány a brankoviště (tj. přešlap čáry celým chodidlem psovoda) je penalizováno následovně:
Za posunutí míče psovodem je tým diskvalifikován. Za zastavování míče v kategorii Z obdrží tým penalizaci 10 s.
Psovod smí bez penalizace posouvat míče, které jsou již za brankovou čarou, aby zabránil jejich opětovnému zapojení do hry.
Pokud se míč dostane zpět do prostoru brankoviště nebo hřiště, musí ho pes znovu dopravit do brány.
Třídy
Kategorie
Pořadatel musí povinně vypsat třídy TRB Z a TRB 1, 2, 3 pro kategorii S i L.
Pořadatel může vypsat též zvláštní třídu pro seniory nad 8 let věku a handicapované psy a třídu pro mladé psovody do 15 let. Volba třídy závisí u týmů spadajících do těchto kategorií na psovodovi.
Všechny vypsané třídy musí být uvedeny v propozicích závodů.
Minimální počet přihlášených týmů pro povinné otevření a samostatné vyhodnocení třídy/kategorie je 3. Při menším počtu účastníků může pořadatel při hodnocení sloučit velikostní kategorie v rámci jedné třídy.
Pořadatele Mistrovství ČR i místo pořádání musí schválit členská schůze klubu.
Titul Mistr ČR v Treibballu a 1. a 2. vicemistr získávají pouze vítězové v nejvyšší obsazené třídě v kategorii L i S, kteří jsou občany ČR.